Reklama Polygraf 2019 v podání Canonu, OKI a Xeroxu

Co na letošním ročníku veletrhu Reklama Polygraf Obaly 2019 představily společnosti Canon, OKI a Xerox? Největším lákadlem Canonu byla UV flatbed tiskárna Océ Arizona řady 1300. Novinkou od OKI byly „úzkoformátové“ tiskárny NFP (Narrow Format Printing) pro potisk štítků a etiket z rolky. Xerox představil široké portfolio barevných digitálních tiskových strojů, které následují trend automatizace a variability v polygrafii.

Canon

Největším lákadlem stánku společnosti Canon na letošním veletrhu Reklama Polygraf byla UV flatbed tiskárna Océ Arizona řady 1300. Nový model se hodí pro výrobce reklamní grafiky a cedulí se středním objemem produkce, kteří chtějí zvýšit efektivitu výroby a zvládnout neustále rostoucí nároky zákazníků na nové a rozmanitější aplikace.

Inovativní tiskárny řady Arizona 1300 jsou prvními flatbed tiskárnami společnosti Océ, které využívají vytvrzování výtisků diodami LED. Nová řada současně uvádí na trh software Océ Arizona Xpert, zjednodušující a automatizující složité úlohy včetně vícevrstvých a oboustranných aplikací, takže tiskové soubory jsou připraveny téměř okamžitě.

U Canonu byla k vidění i v loňském roce představená 64palcová tiskárna Océ Colorado 1640. Je to první zástupce řady roll-to-roll tiskáren využívajících inovativní technologii Canon UVgel. Ta nabízí zákazníkům nejen univerzálnost aplikací, ale i produktivitu, automatizaci a průmyslový design.

Další v expozici byla Canonu byla UV flatbed tiskárna Océ Arizona, která v kombinaci se stolovým řezacím plotrem Kongsberg X24 spojuje kvalitu tisku a spolehlivou produktivitu. Velkoformátové tiskárny Canon imagePROGRAF PRO-6000 a Canon imagePROGRAF TM-205 předvedly produkci špičkových fotografií a uměleckých tisků, voděodolných POS materiálů či plakátů. Digitální produkční tisk zastoupila multifunkční tiskárna Canon imagePRESS C750 v menším, ale robustním provedení.

OKI

S podtitulem „Alive with Colour“ nabídla expozice OKI široké možnosti tisku pro vnitřní i venkovní použití od digitální LED technologie až po velká inkoustová zařízení, vhodná pro tisk od nejmenších štítků a cenovek až po interiérové a exteriérové bannery, tapety, potisk folií pro polepy automobilů a vysoce odolné billboardy.

Zařízení OKI série Pro kategorie TMP (Transfer Media Printing) zastupovala tiskárna OKI Pro8432WT (CMYW), pro tisk na transferové folie pro potisk textilu i dalších materiálů už od jednoho kusu. V expozici OKI byla k vidění také kategorie LPP (Light Production Printing) reprezentovaná SRA3+ digitálními pětibarevnými tiskárnami OKI Pro9542 a Pro9541. Pro tyto modely je k dispozici i vysokokapacitní podavač obálek a výstupní pás pro profesionální potisk veškerých typů obálek. Ve spojení s pětibarevnou tiskárnou Pro 9542, která tiskne bílou barvu, umožňuje unikátní plnobarevný tisk, včetně bílé, i na sytě barevné materiály.

Novinkou v nabídce speciálních tiskových řešení OKI jsou „úzkoformátové“ tiskárny NFP (Narrow Format Printing) pro potisk štítků a etiket z rolky. Základním CMYK modelem je model OKI Pro1040, kreativní možnosti dále rozšiřuje pětibarevná Pro1050, která tiskne bílou barvu v pořadí jako první. Oba modely mají široké možnosti použití pro tisk na řadu povrchů – od texturovaných papírů až po syntetické materiály s bílým, čirým neprůhledným nebo barevným pozadím.

Na rozdíl od inkoustových tiskáren si tiskárny štítků OKI řady Pro snadno poradí s novými typy materiálů. Samozřejmostí je i potisk converted médií s podložkou, případně i synchronizace tisku na jednotlivé etikety na pásu na průsvit i na černou značku. Tiskárny jsou ideální pro značení, tisk štítků pro katalogizaci majetku, pro použití v chladu či mrazu nebo pro označení obalů, nápojů a dalšího zboží. Lze vytisknout i voděodolné štítky, které byly testovány pro použití pod vodou a jsou odolné i proti UV záření.

Možnosti širokoformátových ekosolventních tiskáren kategorie LFP (Large Format Printing) OKI ColorPainter pro signmaking na veletrhu prezentovaly 64“ modely E-64s a M-64s. Flexibilní velkoformátové tiskárny OKI ColorPainter E-64s používají 6 ekosolventních inkoustů SX s vysokou viskozitou, odolností a nízkých zápachem. Inkousty SX jsou vhodné pro vnitřní i venkovní aplikace a poskytují silný jas, zejména při prosvětlení. Model E-64s je vhodný pro tisk fotografií na lesklé i matné materiály a obrazů na plátno, dále pro tisk tapet, podlahové grafiky, malonákladový tisk samolepek a etiket, potisk samolepicích polepů na auto a pro potisk backlit médií. Dalším vystaveným modelem byla tiskárna OKI ColorPainter M-64s 7C s oceněním BLI 2018, u níž odborníci z Buyers Laboratory po měsících testů vyzdvihli především produktivitu a věrnost reprodukce.

Xerox

Xerox představil široké portfolio barevných digitálních tiskových strojů, které následují trend automatizace a variability v polygrafii. V centru pozornosti expozice byl Xerox Iridesse, šestibarevný produkční stroj nejvyšší kategorie s možností tisku bílou a metalickými barvami, včetně varianty tisku čirým lakem. Tiskový stroj společnosti Xerox je všestranné produkční tiskové zařízení. Rozšiřuje nejen možnosti tiskových aplikací, zároveň plní vysoká očekávání poskytovatelů tiskových služeb v oblasti automatizace, efektivity nákladů, produktivity a rychlé návratnosti počáteční investice. Vestavěné nástroje pro kalibraci, profilování a seřízení jsou plně automatizované.

Návštěvníci dále v oblasti entry/midrange produkčních strojů Xerox mohly vidět stroje Versant 180 a Versant 3100. Tentokrát je Xerox představil s novými možnostmi dokončování v podobě in-line bigovacího modulu. Díky tomuto řešení je možné plně automatizovat produkci široké škály POS předmětů, jídelních lístků a dalších marketingových materiálů. Xerox na stroji Versant 3100 blíže prezentoval produkci brožur a fotoaplikací ve vazbě V1 s trojořezem a úpravou hřbetu vazby SquareFold, která jim propůjčuje vzhled lepené vazby V2. To vše in-line s plnou automatizací.