Levné tonery do tiskáren mohou být zdravotně závadné, varují německé testy

Nepůvodní tonerové kazety do tiskáren mohou být pro uživatele zdravotním rizikem. Vyplývá to z nedávných testů v Německu, které prokázaly, že tyto produkty při vysokých teplotách vznikajících při tisku uvolňují do ovzduší mnohem větší množství toxických látek, než dovolují předepsané normy. Česká inspekce životního prostředí proto zahájila u neoriginálních tonerových kazet kontroly. Společnost Canon doporučuje, aby uživatelé dávali přednost originálním produktům a nabízí řadu důvodů.

Německá zkušební laboratoř Fraunhofer Wilhelm-Klauditz-Institute (WKI) testovala čtyři různé značky neoriginálních tonerových kazet původem z Číny, které jsou běžně dováženy do zemí Evropské unie, včetně České republiky.[1] U všech vzorků zjistila překročení emisního limitu karcinogenních látek.[2] Současně obsahovaly toxický zpomalovač hoření decaBDE, jehož používání je v Evropě zakázáno už od roku 2008.[3] Ačkoli distributoři deklarují nezávadnost čínských neoriginálních tonerů, zákazníci by se měli při výběru řídit certifikáty bezpečnosti. „U originálních tonerů je zdravotní i technická nezávadnost garantována. Renomovaní výrobci tiskáren nebo kopírek toto dokladují Bezpečnostními listy pro příslušné tonery a inkousty,“ uvádí Petr Hnilička ze společnosti Canon CZ.

Úspora za všechny peníze

Neoriginální tonery většinou pocházejí z Číny. Kromě zdravotních mají i další rizika, která mohou negativně ovlivnit kvalitu tisku i samotných zařízení. „Při jejich použití může dojít k poškození zařízení nebo k nepřesnému tisku. Při fotografickém tisku použití neoriginálních inkoustů může vést k problémům s věrností barev a stálostí fotografie,“ upozorňuje Petr Hnilička ze společnosti Canon CZ.

Finanční úspora při nákupu neoriginálních tonerů může být nakonec také velmi nejistá. Podle dlouhodobých statistik je u levných náplní jejich výtěžnost natolik snížená, že při celkovém provozu tiskárny dochází dokonce k růstu celkových nákladů. Jak uvádí Petr Hnilička, není výjimkou, že nepotisknou deklarované množství stránek. V případě poškození tiskárny použitím neoriginálního toneru může mít zákazník u naprosté většiny výrobců tiskáren problémy s případnou reklamací.

Horší je ale také nákladová bilance pro celou společnost. Neoriginální tonery jsou většinou exportovány od čínských výrobců a neexistuje pro ně žádný systém sběru, jako je tomu u originálních produktů. Prázdné obaly končí na skládkách a škodlivé látky, které se z nich uvolňují, kontaminují životní prostředí, jak potvrzují nedávné testy. Celý postup je v rozporu s takzvaným balíčkem cirkulární ekonomiky, jímž chce Evropská unie zvýšit úroveň recyklace a zpřísnit pravidla pro spalování i skládkování. Česká inspekce životního prostředí proto zahájila u neoriginálních kazet kontroly. „Od března prověřujeme všechny předměty, které mohou decaBDE obsahovat, včetně zásobníků na toner bez elektronických součástí. V případě porušení zákona může inspekce udělit dodavateli pokutu až pět milionů korun a nařídit stažení výrobku z trhu,“ potvrdila mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.

Problémem škodlivých tonerových kazet se bude zabývat i Česká obchodní inspekce. Podle mluvčího ČOI Jiřího Fröhlicha sice tyto výrobky zatím nespadají do vládního nařízení o omezení nebezpečných látek, ale to se změní 22. července. „Po tomto datu je již budeme mít v dozorové kompetenci a kontroly budou zahájeny,“ řekl Fröhlich.


[1] Fraunhofer WKI – Emission Test of Clone Toner Cartridges.

[2] U styrenu o 53 %, u ultrajemných částic o 60 % a u těkavých látek dokonce o 130 %. Styren je spojován s výskytem leukémie, ultrajemné částice a těkavé látky zase s mozkovou mrtvicí, infarktem a poškozením jater.

[3] https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2019/02/19/persistent-organic-pollutants-provisional-agreement-on-the-world-s-most-dangerous-pollutants/