Canon zdigitalizuje kilometr historických písemností z archivu finské evangelické církve

Společnost Canon byla vybrána k digitalizaci více než 100 let starého archivu finské evangelické církve ELCF, který čítá na délku přes 950 metrů knih, novinových výstřižků a dalších historických písemných materiálů. Tuto speciální zakázku bude zpracovávat české Delivery Centrum Canon CZ v Ostravě, a to v průběhu celého letošního a příštího roku.

Jak takový projekt probíhá? Církevní spisy určené k naskenování shromažďuje a čárovými kódy opatřuje finská pobočka firmy Canon, která je poté odesílá do České republiky. Zaměstnanci společnosti Canon CZ následně ve svém Delivery Centru dokumenty naskenují a vytěží z nich požadovaná data na základě kódů a instrukcí zákazníka. Zpracované materiály potom předají přes zabezpečený datový kanál zpět do finské pobočky, která je nahraje na server klienta.

Takto digitalizovaný archiv bude církvi přístupný online 24 hodin denně z jakéhokoliv místa pokrytého internetem. „Hlavním cílem tohoto projektu je zvýšit dostupnost celého archivu, především pro odborníky a studenty, ale samozřejmě i pro náš personál,“ doplnila Johanna Mela, hlavní manažerka archivu.

Celkem projde procesem digitalizace více než 8 milionů stran písemností z církevního archivu. Nejedná se jen o přepisy knih – tzv. transkripty, ale také o nestandardní velkoformátové dokumenty, mikrofilmy nebo historické neskenovatelné svazky. „Vzhledem k tomu, že některé materiály jsou starší sta let, vyžadují speciální balení a manipulaci, aby při dopravě nedošlo k jejich poškození. Českým kolegům je dodáváme na sedmi až deseti paletách každé dva tři měsíce,“ uvedl Santtu Pelli, obchodní manažer z finské pobočky Canonu.

Skenování církevních spisů probíhá na výkonném skeneru, který patří k nejrychlejším v Evropě a dokáže naskenovat až 150 listů za minutu. „Pro nás je to další z prestižních zakázek. Specializujeme se sice na digitalizaci faktur a obchodních dokumentů velkých firem z mnoha zemí Evropy, ale rádi dokazujeme, že zvládneme i mnohem složitější zadání,“ řekl Václav Hána, ředitel Delivery Centra Canon CZ.

Celý projekt by měl být hotov do konce roku 2020 a jeho hodnota se odhaduje na 500 až 700 tisíc eur. Zatím se týká digitalizace centrálního archivu ELCF, která je se svými téměř čtyřmi miliony členů jednou z největších luteránských církví na světě. V případě zájmu dalších evangelických spolků je ale možné, že bude celý projekt pokračovat až do roku 2022. Jeho finanční hodnota by se pak mohla až zdvojnásobit.

Český Canon má již s podobnými zakázkami své zkušenosti. V uplynulých letech například digitalizoval část Památníku národního písemnictví či archiv rakouské státní železnice (Österreichische Bundesbahnen – ÖBB). Letos navíc Canon CZ zahájil spolupráci s Museem Kampa na digitalizaci fotoarchivu mecenášky umění Medy Mládkové, která letos oslaví sté narozeniny. K této příležitosti chystá Museum Kampa na pražské Malé Straně rozsáhlou výstavu, kterou Canon také technicky podpoří svými službami a tisky.