Sté narozeniny oslaví 8. září známá sběratelka a mecenáška umění Meda Mládková. Jejímu významnému životnímu jubileu je až do konce září věnována v pražském Museu Kampa výstava „MEDA Ambasadorka umění“, na níž se významně podílela také společnost Canon.
„Mám radost, že jsme coby generální partner mohli podpořit výstavu o tak inspirativní dámě, jakou je Meda Mládková. Jako odborníci na tisk a digitalizaci obrazu jsme poskytli ty nejmodernější technologie a věřím, že speciálně upravené fotografie z jejích rodinných alb návštěvníky zaujmou,“ řekl Ladislav Paleček, ředitel společnosti Canon CZ.
Canon zdigitalizoval podstatnou část archivu manželů Medy a Jana Mládkových, vybrané snímky tvoří základ expozice. „Velmi si vážíme podpory Canonu a jsme za ni vděční,“ prohlásil Jiří Pospíšil, předseda správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových.
Výstava mapuje pobyt manželů Mládkových ve Washingtonu v letech 1960 – 1989, kdy ve svém domě vytvořili centrum středoevropské kultury. Navštěvovaly ho takové osobnosti jako například Madeleine Albrightová, Henry Kissinger, Bohumil Hrabal a řada dalších. Právě z tohoto období pochází mnoho fotografií, které mají na výstavě premiéru.
„Nebýt pomoci a práce Canonu, výsledek výstavy by nebyl tak jedinečný. Za to patří odborníkům této společnosti naše díky,“ uvedl Pavel Liška z Musea Kampa, který je spolu s kolegou Robinem R. Mudrym kurátorem výstavy.
Desítky hodin skenování, stovky tisků
Společnost Canon CZ naskenovala a do elektronické podoby převedla přes 3 000 historických snímků, z nichž zhruba stovku vytiskla pro samotnou výstavu a 350 do katalogu. Tisk probíhal na strojích Océ Arizona 1380 GT i 1280 GT a jako médium byl zvolen dibond, který letitým dokumentům nejvíce lichotí a zajistí stálost obrazu. Velkoformátové fotografie se tiskly na kömaprint – pěněné PVC s jemnou buněčnou strukturou. Speciální rozměrná tapeta, na níž je zobrazen umělecký salon domu Mládkových ve Washingtonu, byla vyrobena na tiskárně Océ Colorado 1640.
„Skenování fotografií nám zabralo téměř 115 hodin, dalších 21 hodin trvalo předávání materiálů, které probíhalo protokolárním způsobem pomocí katalogizace, tedy kus po kusu,” upřesnil Václav Hána, ředitel Canon Delivery centra, jež zpracování snímků zajišťovalo.
Canon přistoupil k manuálnímu ořezu fotek, protože byly v rodinných albech často nalepené pootočeně a různě dekorované, takže nebylo možné využít automatické funkce. Snímky se vkládaly do speciálních folií, aby se zabránilo rolování hran, případně poškození během skenování a manipulace. „Je samozřejmostí, že vzácné fotografie v době, kdy jsme neskenovali, byly bezpečně uloženy v trezoru našeho DC-P skladu,“ dodal Hána.
V souladu s vlastnickými právy na dílo Františka Kupky vznikly za pomoci digitalizační technologie Canonu i kopie několika obrazů tohoto vynikajícího moderního malíře v různých rozměrech. Ty jsou také součástí expozice, neboť Meda Mládková patří k největším soukromým sběratelům mistrova díla. Tyto kopie obrazů „účinkovaly“ v divadelním představení MEDA, které se během letních večerů hrálo na Kampě a kde ztvárnila hlavní roli známá herečka Tatiana Vilhelmová Dyková. Pro tisk těchto reprodukcí Canon využil zařízení imagePROGRAF PRO-6000.