Neoriginální tonery mohou způsobit kritické problémy

Ve snaze o úsporu nákladů používá celá řada organizací při tisku neoriginální tonery třetích stran. Nezávislý výzkum ale ukazuje, že toto na první pohled cenově výhodné řešení může náklady naopak zvyšovat. Tonery třetích stran totiž mohou způsobit nižší kvalitu či chyby tisku a často dokonce i poškození tiskárny. Oproti originálnímu řešení produkují neoriginální tonery také mnohem více odpadu.

Nezávislá společnost TÜV Rheinland, která se zaměřuje na technické zkoušky, kontroly, certifikace a školení, zveřejnila výsledky, podle nichž je originální toner společnosti Kyocera výrazně lepší než veškeré testované tonery třetích stran. Překonává konkurenci ve všech sledovaných kategoriích včetně kvality tisku, spolehlivosti a úspornosti. Společnost Kyocera Dokument Solutions tyto objektivní výsledky vítá.

Společnost TÜV prováděla zkoušky podle mezinárodních standardů ISO/IEC 19798. Tři sady tonerových kazet od dalších dodavatelů byly vyzkoušeny na třech stejných barevných tiskárnách Kyocera FS-C5250DN A4 tak, aby se dosáhlo statisticky průkazných výsledků. Během testu, který trval 5 měsíců, bylo použito přes 200 tonerových kazet a potištěno přes 300 000 stran. Mezi posuzovanými vlastnostmi byla také přilnavost tisku, kontrast, pozadí, stíny, vyrovnanost kvality, množství chyb tisku a mechanických závad.

Originální kazeta dokázala zajistit konstantní kvalitu tisku po celou dobu životnosti zásobníku, na první pohled bylo také patrné, že výtisky mají větší intenzitu barev. Při použití neoriginálních tonerů byl více než devětkrát vyšší podíl nepoužitelných výsledků, obecně méně vyrovnaná byla kvalita tisku a podstatně vyšší také množství tiskových chyb. V případě jedné z testovaných neoriginálních značek začaly být už po 5000 potištěných stránek další stránky znatelně vybledlé. Originální náplně Kyocera na rozdíl od konkurence vůbec neunikaly ze zásobníků ani nevedly k vyřazení tiskáren z provozu. Neoriginální tonery naproti tomu působily dokonce i poškození vývojnic a v průměru produkovaly o 73 % více odpadu.

„Vítáme výsledky těchto testů zejména proto, že pocházejí z mezinárodně respektované, nezávislé testovací organizace,“ uvádí Bernhard Koll, produktový manažer společnosti Kyocera Dokument Solutions Europe. „Je důležité, aby naši zákazníci zohledňovali při nákupu nikoliv pouze cenu samotného toneru, ale také nepřímé náklady, například dodatečné požadavky na údržbu, náklady či ztracený čas, které vznikají v důsledku chyb tisku.“

Originální toner společnosti Kyocera lze poznat podle loga Kyocera na obalu a hologramu („genuine toner identification label“) na zásobníku toneru. Uvnitř zásobníku toneru je navíc RFID čip, takže modely tiskáren společnosti Kyocera dokáží rozlišit, zda se používá originální toner nebo produkty třetích stran. Výhradním distributorem tiskových zařízení Kyocera v České republice je společnost Janus a na Slovensku společnost Janus SK. Tonery dodávané těmito společnostmi mají navíc ochrannou známku JANUS.