Océ ProStream 1000 pomáhá zrychlit výrobu knih bez kompromisů v kvalitě, potvrzují zákazníci

Společnost Canon Europe představuje nová vylepšení inkoustové produkční tiskárny s kontinuálním podáváním Océ ProStream 1000. Protože vlastní zkušenost je lepší než dlouhý výčet technických parametrů a produkčních schopností zařízení, představuje Canon osobní výpovědi dvou nových majitelů Océ ProStream 1000 na trzích v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky (EMEA) z řad zákazníků působících v sektoru nakladatelství a reklamního tisku.

Zařízení Océ ProStream 1000 bylo navrženo tak, aby zákazníkům umožnilo přesunout zakázky s vysokými nároky na výsledek z ofsetového na inkoustový tisk a plně těžit z kreativního potenciálu variabilního digitálního tisku v rámci reklamních kampaní, které zapojují různé kanály.

Tato technologie je na trhu sice teprve rok, ale zákazníci ji již přijali za svou, zejména díky vynikající produktivitě inkoustové technologie a kvalitě tisku, která se vyrovná ofsetu. Aktuálně je v regionu EMEA nainstalováno celkem osm strojů. Ohlasy zákazníků po prvních instalacích v Evropě přiměly Canon ke spuštění programu kontinuální inovace stroje Océ ProStream 1000. Canon tak ve Švýcarském Lucernu během akce Hunkeler Innovation Days 2019 (25. – 28. února 2019) představuje nová vylepšení tohoto stroje.

Novinkou jsou nástroje pro automatizaci, které zlepšují efektivitu produkce a kontrolu kvality. Volitelný systém kontroly kvality (Inline Quality Control) umožňuje dohled nad aktivitou trysek (Nozzle Activity Control) a kontrolu konzistentnosti barev (Colour Uniformity Control). Další nové funkce modelu Océ ProStream byly navrženy tak, aby zákazníkům pomohly zvýšit univerzálnost použití. Pochlubit se tak mohou zvýšenou přesností tisku vektorů, lineárního, inverzního nebo mikro textu a okrajů grafiky, a dále také rozšířenými možnostmi tisku na různé typy papíru s gramáží až 300g/m2.

První zákazník v severských státech

Otava Bookprinting Ltd, patřící do uznávané finské vydavatelské skupiny Otava Group, se stala prvním zákazníkem ze severských zemí, který Océ ProStream 1000 zakoupil, a celkem už osmým zákazníkem v regionu EMEA. Otava Group je na trhu již přes 125 let. Je jedním z nejdůležitějších finských mediálních domů a s obratem více než 300 milionů eur ročně je třetím největším vydavatelstvím v oblasti grafiky v zemi. Je jedním z mála nakladatelství ve Finsku, která se soustředí na vysokoobjemové zakázky a vydává každoročně přes 600 nových titulů.

„Tradičně jsme pro tisk knih používali pouze ofsetový tisk. S měnícími se zákaznickými trendy jsme už ale nebyli schopni předvídat potřebné objemy knih na skladu a měli jsme problém rychle reagovat na velice proměnlivou poptávku zákazníků. Proto jsme se rozhodli prozkoumat možnosti, které nabízí mnozí dodavatelé digitálních tiskových technologií,“ říká generální ředitel Otava Bookprinting Marko Silventoinen.

Nakladatelství hledalo pro digitální tiskové řešení takovou produkční tiskárnu, pro niž by bylo možné používat přesně stejné typy papíru, které Otava používá pro ofsetovou produkci. Zástupci společnosti navštívili několik stávajících instalací, kde je přesvědčila spolehlivost strojů Océ ProStream i výjimečná kvalita výsledného tisku. Rozhodli se proto, že se jedná o správné řešení i pro potřeby Otava Bookprinting.

„Obzvlášť velký dojem na nás udělala kvalita tisku na Océ ProStream, která je zcela srovnatelná s kvalitou ofsetu. A z praktického hlediska také to, že stroj dokáže pracovat se stávajícími médii, jež  používáme pro ofsetový tisk,“ vysvětluje Silventoinen. „Jako společnost s více než 125letou tradicí jsme hledali řešení, které by nám pomohlo modernizovat náš publikační model a posunout nás směrem k dnešnímu standardu tisku na vyžádání,“ dodává.

V současnosti trvá Otava Bookprinting vydání knih s měkkou vazbou od objednání po dodání 10 dní a u knih s tvrdým přebalem je to 15 dní. „Naším cílem je, abychom s Océ ProStream 1000 dodávali knihy do 48 hodin. Kratší časy dodání samozřejmě přinášejí nové výzvy, ale my jsme se rozhodli touto cestou jít, protože nechceme být nuceni mít velké množství knih na skladě. V současnosti máme přímý přístup k datům z mnoha knihkupectví a můžeme tyto údaje využívat, abychom uměli lépe předpovědět vývoj poptávaného objemu knih do budoucna. Naše ideální představa je taková, že by každá kniha, kterou vytiskneme, byla de facto již dopředu prodaná,“ přibližuje Silventoinen. Otava Bookprinting bude mít stroj Océ ProStream 1000 nainstalovaný v březnu 2019 a produkci na něm zahájí v dubnu.

„Víme, že nedokážeme změnit celou produkci najednou, ale je to důležitý první krok směrem ke zlepšení produkční efektivity. Regionální tým Canonu doopravdy porozuměl našemu byznysu a přišel s řešeními, která nám pomohou naplnit naše obchodní cíle. Už se nemůžeme dočkat, až nám ProStream pomůže proměnit naši vizi tisku na vyžádání ve skutečnost,“ uzavírá  Silventoinen.

ProStream nás připravil na budoucnost

Liber Digital, rodinná firma s šedesátiletou tradicí, která je součástí španělské Gómez Aparicio Group, hledala digitální inkoustové řešení, které by zvládalo rostoucí nároky na kontinuální dobu provozu při zachování kvality tisku. Vynikající stroj Océ ColorStream 3000, který společnost již vlastnila, a další zařízení založená na digitálním tonerovém tisku nedokázaly plnit nové požadavky na vysokou rychlost produkce a vysoce kvalitní výstup na standardní ofsetová média.

„Chtěli jsme digitální řešení, které by s sebou nepřineslo žádný viditelný rozdíl v kvalitě oproti ofsetovému tisku, a zároveň takové, které by se dalo integrovat s našimi stávajícími pracovními postupy při dokončování knih. Klíčové tedy pro nás bylo, aby nové řešení dokázalo pracovat se stejným papírem, jejž používáme pro ofsetový tisk.“

Rozhodující roli při výběru ale i v tomto případě sehrála kvalita výstupu. „Nakladatelům stále leží na srdci špičková úroveň tisku. U Océ ProStream 1000 není žádný rozdíl mezi ofsetem a digitálem – kvalita je naprosto totožná. ProStream je neuvěřitelně spolehlivé řešení – od jeho instalace v prosinci 2018 jsme u této tiskárny neměli jedinou odstávku, což je pro naše podnikání klíčové. Océ ProStream si ale chválí i naši zákazníci z oblasti vzdělávací literatury, kteří díky nám nalezli nákladově efektivní cestu k vyvážení nabídky a poptávky, zkrácení dodacích lhůt a omezení skladových zásob,“ říká generální ředitel společnosti Liber Digital Luis Hedo.

Vydavatelská firma je přesvědčená, že nalezla to pravé řešení, které jim pomůže najít odpovědi na měnící se trendy na trhu. „Vždy hledáme další způsoby, jak posílit naše podnikání a připravit ho na budoucnost. S podporou Canonu jsme díky Océ ProStream a sadě softwarových nástrojů Océ PRISMA dokázali zdokonalit produkci knih, což nám umožňuje prozkoumat nové příležitosti. V současnosti dokážeme efektivně zvládat jakékoli náklady mezi 500 a 1500 knihami. V budoucnosti vidíme naši hlavní příležitost k růstu v dětských barevných knihách s pevnou vazbou, specializovaných časopisech a odborných zájmových knihách. Díky digitální tiskové technologii měníme obchodní modely našich zákazníků tím, že vydavatelům umožňujeme dodávat knihy rychleji, bez omezení daných offsetovým tiskem,“ vysvětlil Luis Hedo.

Peter Wolff, viceprezident Canon Europe pro komerční tisk v regionu EMEA, shrnuje důvody, proč investovat do nové inkoustové produkční tiskárny: „Díky Océ ProStream 1000 jsme nastavili novou laťku kvality inkoustového tisku a představili jsme řešení, které by mohlo skutečně konkurovat kvalitě ofsetového tisku. Produkční tiskárna byla našimi zákazníky dobře přijata, protože splňuje požadavky na kvalitu i objemy tisku. Inspiruje ostatní, aby přehodnotili svoje tradiční obchodní modely a aby se podívali, kde mohou nabídnout další přidanou hodnotu. Velmi blízce spolupracujeme s rostoucí komunitou zákazníků, kteří si stroj zakoupili mezi prvními, abychom zajistili, že využité nejmodernější tiskové technologie v jejich firmách naplní svůj potenciál. Cílem je pomoci našim zákazníkům optimalizovat jejich provozní efektivitu, a tím jim umožnit dále rozvíjet jejich celkový potenciál a nabídku zákazníkům.”