Konica Minolta v ČR ve 2013 s obratem 1,59 miliardy

Česká republika patřila i v loňském roce mezi klíčové trhy Konica Minolta v Evropě. Tuzemské zastoupení bylo s tržbami ve výši 1,59 miliardy korun a ziskem 58,4 milionu korun páté nejúspěšnější z 32 zemí, ve kterých koncern v Evropě podniká.

Po rekordním roce 2012 se vloni hospodářské výsledky společnosti vrátily na úroveň předchozích let. Zhruba třetinový pokles zisku Konica Minolta připisuje dopadům ekonomické krize, která se projevila mimořádně vysokým počtem insolventních zákazníků a stornovaných objednávek. Díky téměř 22 tisícům uzavřených smluv si Konica Minolta udržela pozici lídra trhu v oblasti kancelářských řešení i produkčního tisku.

 „Loňský rok byl spojený s konsolidací našich aktivit na tuzemském trhu. Vyrovnávali jsme se s útlumem poptávky jak v oblasti komerčních firem, tak veřejné správy. V důsledku negativního vývoje jsme snížili o 10 % počet zaměstnanců a provozní náklady o 50 milionů korun,“ řekl Tomáš Bednář, generální ředitel Konica Minolta Business Solutions Czech.

Přesto, že prodeje nedosáhly úrovně roku 2012, obhájila Konica Minolta první pozici na trhu v prodeji barevných i černobílých laserových multifunkčních zařízení formátu A3. Již šestým rokem po sobě je také lídrem žebříčku dodavatelů černobílých (výkon nad 90 stran A4/min.) i barevných (výkon nad 50 stránek A4/min.) produkčních digitálních tiskových strojů.

V prodeji barevných laserových multifunkčních zařízení formátu A3 činil kusový tržní podíl Konica Minolta na českém trhu 35 %, což je první místo na trhu. Také v prodeji černobílých laserových multifunkčních zařízení formátu A3 obhájila Konica Minolta vedoucí pozici na trhu s podílem 31,5 %. Tržní podíly Konica Minolta na území České republiky jsou v případě barevných produkčních strojů 63,8 % a v segmentu černobílých produkčních strojů pak 47,9 %.

Mezi klíčové události loňského roku prý patří uzavření smlouvy s mezinárodní společností K2 (www.k2.com) o výhradní distribuci jejich softwaru v České republice. Systém K2 zajišťuje zákazníkům maximální kvalitu služeb spojených se správou oběhu dokumentů. Konica Minolta dále rozšířila nabídku služeb digitalizace a dlouhodobé archivace dokumentů při zachování jejich právní účinnosti v rámci celé EU. V roce 2013 také zahájila provoz vlastního internetového obchodu se softwarovými aplikacemi, díky kterým mohou zákazníci jednoduše rozšiřovat funkce tiskových přístrojů.