HP na Innovation Summitu v Barceloně ukázalo 3D tisk

Minulý týden pořádalo HP v Barceloně druhý ročník svého EMEA Innovation Summitu, na kterém představilo dvě zásadní technologická odvětví, která mají potenciál změnit v dohledně době celý výrobní průmysl – 3D tisk a virtuální realitu. Návštěvníci konference se seznámili s nejmodernějšími řešeními od HP a jejich průmyslovými uživateli a mohli prozkoumat nejnovější objevy a pokrok v těchto oblastech.

Na HP Innovation Summitu se setkávají přední představitelé společnosti s průmyslovými zákazníky, novináři a analytiky z celého světa a mají možnost společně prodiskutovat a představit nové trendy v oblasti špičkových technologií. Letos se stal ústředním tématem 3D tisk a jeho úloha, kterou má sehrát ve čtvrté průmyslové revoluci a transformaci globální výroby v objemu 12 bilionů amerických dolarů. Na něj se úzce váže další téma, virtuální realita v celém svém spektru od 3D tvorby a pokročilých způsobů spolupráce po vývoj personalizovaných výrobků a virtuální a rozšířenou realitu.

HP v Barceloně představilo také řadu případových studií demonstrujících, kde už jeho 3D tiskárny HP Multi Jet Fusion pomáhají s projektací a sériovou výrobou, která byla ještě relativně nedávno nemyslitelná. Jednou z oblastí je například zdravotnictví, kde se již 3D tisk uplatňuje při výrobě ortéz, a to i u nás.

V České republice, která se díky tomu stala vůbec první zemí ve střední a východní Evropě, kde se 3D tisk používá v sériové výrobě, se v současnosti nacházejí dva exempláře 3D tiskárny HP Jet Fusion 4200. Jeden z nich přivezla partnerská společnost 3Dees Industries do Ostravy do Moravskoslezského inovačního centra. ING corporation, průkopník ve vývoji a výrobě zakázkových ortotických a protetických zdravotnických pomůcek, zde nyní může při jejich výrobě docílit extrémní prostorové přesnosti a velmi jemných detailů při 340 milionech voxelů za vteřinu, tedy desetkrát rychleji než s ostatními dosavadními systémy. Druhý – předváděcí – exemplář se nachází v pražském Centru 3D tisku 3Dees. Výrobou ortéz se zabývá také britský specialista Crispin Orthotics. Kotníkovou ortézu vyrobí s 3D tiskárnou od HP podle svých měření o celých 50 % levněji než srovnatelný produkt z uhlíkových vláken.