Xerox PARC pomáhá s výzkumem oceánu

Společnost PARC, součást Xeroxu, oznámila uzavření smlouvy s Agenturou obrany pro pokročilé výzkumné projekty (DARPA) na další vývojovou fázi v programu Ocean of Things. Ten se zaměřuje na rozšíření znalostí vědců o oceánských oblastech. V této fázi budou do vody umístěny senzory ke sběru dat.

Projekt Ocean of Things, který původně představila organizace DARPA v roce 2017, nasazuje malé a levné driftery v oblasti Jižního pobřeží Kalifornie a v Mexickém zálivu, aby shromažďovali údaje o životním prostředí a dopadu na člověka. Data zahrnují teplotu povrchu moře, jeho stav, povrchové aktivity a dokonce i informace o mořském životě pohybujícím se v této oblasti.

„Oceány pokrývají více než 70 procent zemského povrchu, ale víme o nich jen velmi málo,“ řekl Ersin Uzun, viceprezident a generální manažer týmu the Internet of Things ve společnosti Xerox. „Drifterové shromažďují data, která jsme nikdy předtím nemohli sledovat. To umožňuje trvalé námořní situační povědomí.“

Každý solární drifter má přibližně 20 integrovaných senzorů včetně kamery, GPS, mikrofonu, hydrofonu a akcelerometru. Různé senzory mohou poskytovat data pro širokou škálu oblastí, včetně znečištění oceánů, aquafarmingu a dopravních cest.

Společnost PARC využila své více než padesátileté zkušenosti s vývojem špičkových technologií v oboru a navrhla takového driftera, který nejlépe odpovídá požadavkům programu DARPA. Plovák musel být mimo jiné vyroben z ekologicky bezpečných materiálů, aby mohl přežít v drsných námořních podmínkách rok nebo déle než se bezpečně potopí, a museli být použity pokročilé analytické techniky ke zpracování a sdílení shromážděných údajů.

Společnost PARC postavila pro první fázi projektu 1 500 drifterů a v další fázi dodá až 10 000 kompaktnějších a nákladově efektivnějších řešení. Data získaná v tomto kole pomohou dále optimalizovat finální design, kdy DARPA očekává nasazení velkého množství těchto drifterů, aby poskytovali průběžné informace pro lepší pochopení oceánů, které dnes chybí.